انواع کیفوز

کیفوز در واقع به حالت گرد قسمت بالای ستون فقرات انسان گفته می شود که موجب ایجاد درد در قسمت کمر خواهد شد. در مواردی که این عارضه شدید باشد، منجر به ایجاد فشارهایی روی عصب ستون فقرات می شود و در نهایت در سنین بالا فلج شدن را با خود به همراه دارد. کیفوز یا گوژپشتی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بر اساس علت ایجاد شدت بیماری و … به انواع مختلفی تقسیم می شود. بنابراین انواع کیفوز مطابق با دلیل ایجاد آن متفاوت است. در بسیاری از موارد ممکن است در هنگام تولد ایجاد شود. برخی نیز بر اثر عفونت یا بیماری خاصی به این عارضه مبتلا می شوند. در بعضی افراد سن بالا موجب ایجاد گوژپشتی خواهد شد.

انواع کیفوز

انواع کیفوزانواع کیفوز

به طور کلی گوژپشتی را به دو نوع وضعیتی و ساختاری تقسیم می کنند. داشتن اندام نامناسب در قسمت پشت بدن نوع کیفوز وضعیتی است. اما نوع ساختاری این عارضه به جهت مشکلات همراه با تولد ایجاد می‌شود و دیگر اجزای ستون فقرات را درگیر می کند.  بنابراین انواع کیفوز عبارت است از:

 کیفوز وضعیتی

همانطور که گفتیم برآمدگی هایی که در کیفوز وضعیتی ایجاد می شود به صورت گرد است و موجب ایجاد حالت اندامی نامناسب می گردد. به این جهت به آن وضعیتی گفته می شود که امکان بهبودی از طریق تغییر وضعیت وجود دارد.  این عارضه از نوع شایع ترین کیفوز به حساب می آید که معمولا دختران را درگیر می کند. این گروه از بیماران دارای علائم خستگی زیاد و درد در نواحی کمر هستند. البته به مرور زمان تشدید نمی شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی ریوی در این عارضه وجود ندارد. امکان درمان آن با فیزیوتراپی و حرکات یوگا وجود دارد. همچنین داروهای ضد التهاب و مسکن به صورت موقت می توانند این بیماری را درمان کند. اما در حالت شدید تر از بریس یا کمربند طبی جهت حالت دهی به عضلات استفاده می شود.

 کیفوز ساختاری

کیفوز ساختاری صرفاً با تغییر وضعیت درمان می شود و ممکن است پزشک مجبور به جراحی شود. البته برای همه انواع کیفیت های ساختاری نمی توان جراحی را توصیه کرد. چرا که این عارضه خود نیز به دو نوع همراه با تولد و شوئرمن تقسیم می شود.

کیفوز همراه با تولد

افرادی که با نقص ستون فقرات متولد می شوند مبتلا به گوژپشتی همراه با تولد هستند این عارضه ممکن است برای فرد با مشکلات قلبی و کلیوی همراه باشد دلیل ایجاد کیفوز همراه با تولد عبارت است از:

کیفوز شوئرمن

این عارضه عمدتاً نوجوانان را درگیر می کند و در دوران بلوغ اتفاق میافتد. در مراحل اول درمان از فیزیوتراپی و داروهای ضد التهابی استفاده می شود. سپس بریس تجویز می شود و در نهایت در صورت تشدید این عارضه پزشک جراحی را توصیه می کند.

درمان قطعی کیفوز

کیفوز یا پسوریازیس، یک بیماری پوستی مزمن است که باعث تشکیل ضایعات قرمز و خارش ‌آور بر روی پوست می ‌شود. درمان کیفوز معمولاً شامل کنترل علائم بیماری و کاهش آن‌ ها، بهبود کیفیت زندگی بیمار و از بین بردن ضایعات پوستی است. با این حال، در حال حاضر، درمان قطعی برای کیفوز وجود ندارد و درمان این بیماری اغلب به صورت مداوم و در برخی موارد تا زمانی که علائم بیماری کنترل شده باشند، ادامه می‌یابد.

انواع کیفوز

 

 

 

درمان کیفوز شامل چندین روش است که در زیر به برخی از آن‌ ها اشاره شده است:

  1. استفاده از کرم‌ ها و پماد‌های پوستی: استفاده از کرم‌ ها و پماد‌های پوستی می ‌تواند به کنترل آفات پوستی و کاهش خارش کمک کند.
  2. استفاده از داروهای خوراکی: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی را به شما تجویز کند که به کنترل علائم بیماری کمک می ‌کنند. این داروها ممکن است شامل داروهای ضد التهابی، آنتی‌ هیستامین و داروهایی برای تقویت سیستم ایمنی باشند.
  3. استفاده از نوردرماتولوژی: در این روش، پوست بیمار به نور خاصی تحت عرضه قرار می ‌گیرد که می ‌تواند به کاهش ضایعات پوستی کمک کند.
  4. درمان با لیزر: در برخی موارد، درمان با لیزر ممکن است به کاهش ضایعات پوستی و کنترل علائم بیماری کمک کند.
  5. تغییر رفتارهای زندگی: تغییر رفتارهای زندگی می ‌تواند به کاهش علائم بیماری کمک کند. به عنوان مثال، استرس، سیگار، مصرف الکل و عدم توازن تغذیه‌ ای ممکن است علائم بیماری را تشدید کنند.

توجه داشته باشید درمان کیفوز به صورت مداوم و با ترکیب چندین روش صورت می گیرد و به دلیل عدم وجود درمان قطعی، بیماران باید به صورت دوره ‌ای و تحت نظارت پزشک خود درمان شوند.

آیا ورزش می ‌تواند به کاهش علائم کیفوز کمک کند؟

بله، ورزش می ‌تواند به کاهش علائم کیفوز کمک کند. تحقیقات نشان داده‌ اند که ورزش می ‌تواند به بهبود سلامتی عمومی بدن و بهبود علائم کیفوز کمک کند. همچنین ورزش می ‌تواند به کاهش استرس، افزایش انعطاف پذیری بدن و تقویت عضلات کمک کند.

علاوه براین ورزش‌ هایی که چندان سنگین نیستند، مثل پیاده‌ روی، شنا، یوگا، تنیس روی میز، بدنسازی با وزنه‌ های سبک و تمرینات هوازی، بهترین گزینه ‌ها هستند. همچنین، برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست، بهتر است از لباس ‌های مناسب برای ورزش استفاده کنید.

مهم است که در انتخاب ورزش مناسب برای کاهش علائم کیفوز، با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر شما در یک مرحله شدید تر از کیفوز هستید، چرا که برخی ورزش‌ ها ممکن است علائم بیماری را تشدید کنند و به جای بهبودی، آسیب بیشتری به بدن شما وارد کنند.

علل و عوامل خطرساز برای بروز کیفوز

همانطور که گفتیم، کیفوز یک اختلال در ستون فقرات است که باعث می شود قسمت بالایی آن به طور غیر طبیعی به جلو خم شده و شکل قوز دارد. این اختلال ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد و علل مختلفی دارد. برخی از علل و عوامل خطرسازی برای بروز کیفوز وجود دارند که عبارتند از:

شکستگی های فشاری مهره ها

این نوع شکستگی ها معمولاً در اثر ضعف استخوانها به دلیل استئوپورز، سرطان، عفونت یا تصادف رخ می دهند و باعث تغییر شکل و فشرده شدن مهره ها می شوند.

بدشکلی ستون فقرات

برخی از اختلالات ژنتیکی یا تولدی باعث می شوند که ستون فقرات به صورت نامنظم رشد کند و به جای استخوان های، گوه ای یا همچین شکل داشته باشد. برای مثال، بیماری شوئرمن که در نوجوانان رخ می دهد، باعث تغییر شکل قسمت جلوی مهره ها می شود.

نقص های زمان تولد

برخی از نقص های تولد باعث محدود شدن رشد قسمت جلو یا عقب مهره ها می شوند و باعث خمیدگی غیرطبیعی ستون فقرات خواهند شد.

سن

با افزایش سن و پیر شدن، دیسک های نرم و لابلا بین مهره ها خشک و کوچک می شوند و فضای بین آنها کاهش پیدا می کند. این رخداد باعث تغییر زاویه ستون فقرات و افزایش خمیدگی آن خواهد شد.

سبک زندگی

عادات روزانه نظیر نشستن خمیده، حمل بار سنگین، کار کردن در وضعیت نامطبوع، استفاده نادرست از تجهیرات الکترونیک و عدم انجام ورزش مناسب، همگی ممکن است باعث فشار بر روی ستون فقرات شده و خطر ابتلا به کیفوز را افزایش دهند.

عوارض کیفوز برای سلامت و زندگی فرد

کیفوز خفیف ممکن است علامت یا نشانهٔ قابل توجهی ایجاد نکند، اما کیفوز شدید ممکن است باعث ایجاد درد، محدودیت، مشکلات گوارشی، تنفسی و روانی شود. برخی از تاثیرات و عوارض کیفوز برای سلامت و زندگی فرد عبارتند از:

درد

کیفوز ممکن است باعث درد در ستون فقرات، عضلات، مفاصل و اعصاب شود. درد ممکن است با حرکت، وضعیت خاص، فشار یا تغییر دما تشدید شود.

محدودیت

کیفوز ممکن است باعث کاهش قابلیت حرکت و انعطاف پذیری ستون فقرات شود. این محدودیت ممکن است بر روی عملکردهای فیزیکی و روزانه فرد تأثیر منفی بگذارد. برای مثال، فرد ممکن است دچار مشکل در راه رفتن، بلند شدن، نگاه کردن به بالا، رانندگی، خوردن غذا یا خوابیدن شود.

مشکلات گوارشی

کیفوز شدید ممکن است باعث فشار بر روی معده، روده ها و دستگاه گوارش شود. این فشار باعث اختلال در جذب غذا، تولید گاز، نفخ، یبوست، اسهال یا رفلاکس اسید خواهد شد.

مشکلات تنفسی

کیفوز شدید ممکن است باعث فشار بر روی ریه ها و قفسه سینه شود. این فشار باعث کاهش حجم هوای وارد و خارج شده از ریه ها میشود.

مشکلات روانی

کیفوز ممکن است باعث تغییر شکل و ظاهر بدن شود. این تغییر بر روی اعتماد به نفس، تصویر بدنی، خودپذیری و روابط اجتماعی فرد تأثیر منفی می گذارد.

 

دکتر امیر آقائی اقدم
جراح ومتخصص استخوان، مفاصل و ستون فقرات 
فوق تخصص جراحی ستون فقرات

دستهبندی نشده

اسکولیوزانحراف ستون فقراتتنگی کانال نخاعیدیسک کمردیسک گردنقوز کمرکیفوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *