جراحی مفصل زانو

جراحی مفصل زانو به یکی از مهم ترین و پیچیده ترین جراحی ها گفته می شود که در جهت ترمیم آسبب های مفصل زانو همچنین تعویض مفصل زانو انجام می شود. هدف از انجام این جراحی، بازگرداندن سلامتی زانو و انجام حرکات مختلف بدون درد و ناراحتی ست. زانو به دلیل فعالیت فراوان در شبانه روز ممکن است دچار آسیب های مختلفی شود که آسیب به مفصل یکی از همین مشکلات خواهد بود.

جراحی مفصل زانو

 

مفصل زانو بزرگ ترین مفصل بدن است که نسبت به سایر مفاصل، هم اندازۀ بزرگتری دارد و هم قدرت بسیار بیشتری. این مفصل قدرتمند علاوه بر خم و راست کردن زانو می تواند زانو را تا حدودی به طرفین نیز بچرخاند.

جراحی مفصل زانو چه زمانی نیاز است؟

زانو در شرایط عادی و سلامت کامل نبایستی هیچگونه درد و ناراحتی داشته و براحتی تمام فعالیت خود را انجام دهد. چنانچه این عضو بسیار مهم در پا دچار برخی دردها و عوارض شد لازم است درمان آغاز شود. درمان دردها و بیماری های مفصل زانو در مراحل ابتدایی به چند شکل خواهد بود:

 • تجویز استراحت مطلق
 • ماساژ درمانی
 • استفاده از فیزیوتراپی
 • درمان دارویی
 • جراحی مفصل

جراحی مفصل زانو زمانی لازم است که پزشک تمامی مراحل برای درمان بیماری را طی کرده و به دلیل پیشرفت بیماری نتوان از سایر روش ها در جهت درمان استفاده کرد. چنانچه مفصل دچار ساییدگی بیش از حد و یا شکستگی غیرقابل ترمیم شود و یا اینکه عفونت سخت در این ناحیه اتفاق افتاده باشد که نسبت به درمان های دارویی پاسخگو نباشد لازم است حتماً از روش جراحی برای درمان بیماری و آسیب مفصل زانو استفاده شود.

تعویض مفصل زانو

مفصل زانو گاهی ممکن است به دلایل مختلف دچار آسیب جدی شوند و گاه این آسیب ها می تواند با کم کاری و کوتاهی بیمار به مشکلی بسیار جدی تر تبدیل شود که در چنین شرایطی راه دیگری جز تعویض مفصل زانو باقی نخواهد ماند. مهمترین مواردی که جـراح را ملزم به تعویض مفصل زانو می کند عبارتند از:

 • شکستگی های بسیار سخت بر اثر تصادفات و ضربات شدید
 • از بین رفتن مفصل زانو به دلیل افزایش وزن شدید
 • رماتیسم
 • آرتریت روماتوئید
 • ساییدگی و تحلیل رفتن مفصل سالم به دلیل افزایش سن
 • بیماری آرتروز

در چنین مواردی جراح با انجام جـراحی مفصل زانو نسبت به تعویض مفصل آسیب دیده اقدام کرده تا بتوان سلامتی زانو را بازگرداند.

عوارض جراحی مفصل زانو

مانند هر جراحی دیگری جراحی تعویض مفصل زانو نیز ممکن است با خطراتی همراه باشد. که عبارتند از:

لخته شدن خون

پزشک متخصص شما معمولاً داروهای رقیق کننده خون را برای جلوگیری از این خطر تجویز می کند. رایج ترین قسمت از بدن که که ممکن است دچار لختگی خون شود، ساق پا است. اما ممکن است به ریه ها سرایت کنند و کشنده شوند.

آسیب عصبی

اعصاب قسمتی از بدن که ایمپلنت در آن جایگذاری می شود، ممکن است دچار آسیب شود. آسیب عصبی می تواند باعث بی حسی، ضعف و درد شود.

عفونت

عفونت مممکن است در محل جراحی یا در بافت های عمیق تر ایجاد شود. گاهی اوقات برای درمان عفونت نیاز به جراحی است.

فرسودگی ایمپلنت

ایمپلنت هایی که برای تعویض زانو مورد استفاده قرار می گیرند، عمدتا بادوام هستند، اما به مرور زمان ممکن است شل یا فرسوده شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است به جراحی دیگری برای تعویض قطعات شل یا فرسوده نیاز باشد.

 

 

 

مراقبت های قبل از جراحی مفصل زانو

جراحی مفصل زانو نیاز به مراقبت های قبل و بعد از جراحی نیاز دارد بنابراین باید قبل از اقدام به جراحی تمامی برنامه ها را در جهت استراحت خود انجام دهید. از جمله اقدامات مهم قبل از جراحی عبارتند از:

رژیم غذایی سالم و مصرف دارو

ممکن است پزشک جراح شما توصیه کند که مصرف برخی داروها و مکمل های غذایی را قبل از جراحی خود متوقف کنید. مطابق با دستور پزشک شب قبل از جراحی نباید چیزی میل کنید.

برای بهبودی خود آماده شوید

برای چندین هفته پس از عمل، ممکن است نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشید، بنابراین قبل از جراحی، آنها را خریداری نمایید. مطمئن شوید که وقتی از بیمارستان به خانه می ‌روید کسی برای انجام کارهای روزمره مانند آشپزی، حمام کردن و شستن لباس ‌ها به شما کمک می‌ کند.

خانه خود را برای استراحت یک بیمار آماده کنید. به این صورت که:

 • یک فضای نشیمن در یک طبقه ایجاد کنید. تا بتوانید در آن استراحت کنید.
 • میله هایی را جهت ایجاد امنیت در حمام و دستشویی نصب کنید.
 • یک بالشتک یا صندلی ثابت پشتی و یک زیرپایی جهت بلند کردن پای خود خریداری کنید.
 • برای حمام خانه یک نیمکت یا صندلی ثابت تهیه کنید.
 • تختخواب شما نباید شل باشد. بنابراین بهتر است از تشک طبی استفاده کنید.

 

دکتر امیر اقائی اقدم

جراح و متخصص استخوان،مفصل و ستون فقرات(ارتوپد)

فوق تخصص جراحی ستون فقرات

 

 

ستون فقراتمقالات

ارتوپداسکولیوزجراح استخوان و مفصلدیسک کمردیسک گردنزانوقوز کمرکیفوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.